ADV
Religia
Trending

Konferencja – O drogach św. Jakuba w Brzesku / Zdjęcia

W Brzesku odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dziedzictwo kulturowe drogi św. Jakuba”. Odbywa się ona w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku.

Galeria zdjęć <==

Msza św. w sanktuarium św. Jakuba w Brzesku 21 października poprzedziła XV Międzynarodową Konferencję Naukową „Dziedzictwo kulturowe drogi św. Jakuba”.

Odbywa się ona w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku, a uczestniczą w niej m.in. naukowcy z Polski i zagranicy zajmujący się fenomenem dróg św. Jakuba, a także wpływem pielgrzymowania do Santiago na kulturę europejską. Nie brakuje również przedstawicieli parafii jakubowych w Polsce, czynnie włączających się w rozwój pielgrzymowania w naszym kraju.

Konferencję organizują Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wydział Teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku przy drodze Via Regia.

Ks. Marcin Gazda, niegdyś wikariusz w brzeskim sanktuarium., obecnie doktorant KUL i jeden z prelegentów konferencji, podkreśla, że pasję wędrowania drogami św. Jakuba przekuwa obecnie w badania naukowe.

– Podczas wędrowania camino w lipcu tego roku przeprowadziłem badania nad fenomenem pielgrzymowania drogami św. Jakuba. W przeprowadzonych wywiadach z ludźmi pytałem ludzi, dlaczego idą do św. Jakuba w Santiago de Compostela, oraz czy współczesne camino jest jeszcze chrześcijańskie. Większość osób ma mieszane motywacje religijno-turystyczne, zdarzają się jednak tacy, którzy nie wiążą z wędrowaniem żadnej motywacji religijnej. Powstaje pytanie, co chrześcijańskie przecież z gruntu camino może im dać? – mówi ks. Gazda.

Jego zdaniem, wędrowanie do Santiago może prowadzić do refleksji metafizycznej, kim jestem, skąd jestem, dokąd zmierzam.

– Drugą perspektywą jest poszukiwanie wytchnienia, odpoczynku, wyłączenia się z biegu życia. Kolejną motywacją, która mogłaby skłonić ludzi do wyruszenia w drogę, okazuje się budowanie relacji rodzinnych, małżeńskich, przyjaźni. Czwartą jest motywacja religijna, dążenie do pogłębienia swojej wiary, relacji z Bogiem. Ludzie idą też dlatego, że szukają drogi do samodoskonalenia – dodaje ks. Gazda.

Z okazji konferencji przygotowano w hallu centrum wystawy prezentujące drogę św. Jakuba w Hiszpanii, ale także camino w Małopolsce, z uwzględnieniem brzeskiego i przyszowskiego rodzinnego pielgrzymowania drogą św. Jakuba dawną Via Regia.

Tę i pozostałe prezentacje można zobaczyć podczas konferencji, a w późniejszym czasie w sanktuarium św. Jakuba w Brzesku. Ponadto ukazała się publikacja naukowa zawierająca m.in. referaty z konferencji.

Wydarzeniem artystycznym towarzyszącym konferencji był koncert chóru Uniwersyteckiej Kolegiaty św. Anny w Krakowie – Schola Cantorum Cracoviensis pt. „Ultreia. Koncert pieśni szlaku św. Jakuba!”.

FOTO GOŚĆ

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

Podobne artykuły

Back to top button