ADV
KulturaWideo

Muzyczne wędrówki Krzysztofa Musiała – jak brzmią organy w kościołach w gminie Brzesko?

Jak brzmią organy w poszczególnych kościołach na terenie gminy Brzesko? Odpowiedzią na to pytanie jest zapoczątkowana niedawno przez Krzysztofa Musiała wędrówka, na której szlaku do tej pory znalazły się dwie brzeskie świątynie – Matki Bożej Częstochowskiej oraz Miłosierdzia Bożego. To kolejna inicjatywa pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury, którzy szukają nowych pomysłów w czasie, kiedy ich codzienna praca ograniczana jest warunkami dyktowanymi przez koronawirus.

Nagrane w czasie tych dwóch wizyt filmiki z powodzeniem funkcjonują w internetowej przestrzeni, dostępne na facebook’owym profilu MOK-u, a od teraz również na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego. Oba nagrania to nie tylko okazja do wysłuchania klasycznych utworów muzyki organowej (zarejestrowane zostały IV część sonaty f-moll op. 65, nr 1 Felixa Barholdy Mendelssohna oraz preludium g-moll op. 7, nr 3 Marcela Dupre). To również sposobność zapoznania się ze specyfiką gry na instrumencie, przy którym niezwykle ważna jest synchronizacja przy jednoczesnym posługiwaniu się klawiaturami ręczną i nożną. W realizacji nagrań uczestniczyli Ewelina Stępień, Karol Dobrzański, Roman Florczak, Jędrzej Rosa i Jakub Woszczalski.

28-letni dziś Krzysztof Musiał naukę gry na organach rozpoczął w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie, po czym kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasach prof. dra hab. Andrzeja Białki. Studiował również w Musikhochschule w Lubece (Niemcy) w klasie prof. Arvida Gasta. Aktualnie jest doktorantem krakowskiej Akademii Muzycznej. Równolegle pracuje w łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, a także w Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku.

Jako solista jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów organowych. W swojej kolekcji ma między innymi III nagrodę na X Międzynarodowym Konkursie im. Mikaela Tariverdieva (Kaliningrad 2017), III nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie im. Feliksa Nowowiejskiego (Poznań 2017) oraz II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Bronisława Rutkowskiego (Kraków 2017). Był też kilkakrotnie nagradzany za wykonawstwo utworów Jana Sebastiana Bacha.

Koncertuje też w duecie z Jakubem Woszczalskim. Są laureatami I nagrody na Konkursie Muzyki Organowej i Organowo-Kameralnej „Artem Cameralem Promovere (Mielec 2016), a także finalistami I Międzynarodowego Konkursu Duetów Organowych „A Quattro Mani” (Nowy Sącz 2018).

Brał czynny udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez wybitnych krajowych i zagranicznych pedagogów. W 2018 roku dokonał nagrań wydanych na płycie „Młodzi Organiści w Koncertach u św. Marcina” wydanych przez Polskie Towarzystwo Bachowskie. Występował między innymi we Francji, Holandii, Libanie, Niemczech, Rosji i na Litwie. W Polsce podziwiali go melomani w Kamieniu Pomorskim, Poznaniu, Tyńcu, Sejnach, czy Wrocławiu.

Do tej pory nigdy nie koncertował … w Brzesku. Najwyższa pora to zmienić.

VIDEO

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button