ADV
Kultura

Sukces KGW Uszwianki podczas przeglądu w Jabłonce na Orawie / zdjęcia

Kluski razowe „z omastą”, starodawny uszewski pająk, pieśni zalotne oraz „Tradycyjne wicie wieńca u ciotki Hanki”
Tak oto zaprezentowały się w tym roku członkinie KGW Uszwianki przy wsparciu panów z Grupy Teatralnej na 12. Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce na Orawie.

Co roku w pierwszy weekend października Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce gości pełne pasji i energii gospodynie wiejskie, które rywalizują w Małopolskim Przeglądzie Dorobku Artystycznego i Kulinarnego KGW. Konkursowe potyczki rozgrywały się w czterech kategoriach. Panie (i panowie) z KGW odgrywały typowe dla tradycyjnej kultury ludowej scenki obyczajowe; śpiewały ludowe pieśni i przyśpiewki; wykorzystując tradycyjne techniki i materiały (słomę, bibułę) tworzyły ludowe pająki oraz częstowały własnoręcznie przygotowanymi potrawami z mąki razowej i różnorodnymi smakołykami.

W konkursie tradycyjnych scenek obyczajowych II miejsce zajęły KGW Uszwianki z Uszwi za scenkę obyczajową pt. „Wicie wieńca u ciotki Hanki”. Również II miejsce zajęły w konkursie rękodzieła artystycznego za wykonanie pająka. Z kolei w konkursie tradycyjnych potraw regionalnych, których głównym składnikiem była mąka razowa panie z KGW z Uszwi zajęły III miejsce za kluski razowe kładzione na wodzie. W konkursie pieśni ludowych udało się zdobyć I miejsce – to wspólna zasługa KGW Uszwianki z Uszwi oraz towarzyszących im panów z grupy teatralnej. W klasyfikacji ogólnej Uszwianki zajęły II miejsce oraz otrzymały nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych.

– Zaszczytne II MIEJSCE powtórzone!!!!

Jest to dla nas ogromny sukces i zarazem motywacja do dalszej pracy. Poziom tegorocznych występów był niezwykle wysoki, a o wynikach decydowały niuanse, co podkreśliła w protokole końcowym szanowna komisja artystyczna.

Najbardziej cieszy nas zdobycie I MIEJSCA w kategorii śpiew ludowy! – czytamy na profilu KGW Uszwianki.

Panie zadebiutowały z niniejszym repertuarem na tegorocznej edycji Krakowskiego Wianka w Szczurowej zdobywając wówczas III pozycję. Jak widać wytrwała i ciężka praca popłaca!

– Słowa podziękowania kierujemy w stronę Gmina Gnojnik oraz Powiat Brzeski za możliwość promocji naszego regionu i wszelakie okazane nam wsparcie – dodają panie z KGW Uszwianki.


KGW Uszwianki / IB

Podobne artykuły

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button