ADV
Wiadomości
Trending

Za usiłowanie zabójstwa 74 latek z Maszkienic może dostać dożywocie

Jak informuje Gazeta Krakowska – do Sądu Okręgowego w Tarnowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 74-letniemu Julianowi G. z Maszkienic. Mężczyzna w listopadzie ubiegłego roku wywołał eksplozję gazu w domu, w którym mieszkał razem z córką i jej rodziną. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa swoich bliskich. Aktualnie sprawca przebywa w areszcie.

Przypomnijmy – w niedzielę 14 listopada 2021 r. kilkanaście minut po godzinie 14 doszło do wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Maszkienice (Gmina Dębno). W zdarzeniu jedna osoba została poszkodowana. W domu, oprócz 73-latka, była też jego córka z mężem i dwójką dzieci. W chwili wybuchu przebywali na piętrze i nie odnieśli żadnych obrażeń. 73 letni mężczyzna, sprawca wybuchu został ujęty przez policję i przekazany pod opiekę Zespołu Ratownictwa Medycznego ze względu na obrażenia ciała, a następnie przetransportowany do szpitala.

– Tego dnia mężczyzna przyniósł do pomieszczenia na parterze domu butlę z gazem, położył ją na stole i odkręcił zawór. Później zapalił dwie świeczki i położył obok butli, a sam wziął piwo i wyszedł przed dom – powiedział w rozmowie z Gazetą Krakowską Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

Po wydarzeniach do jakich doszło 14 listopada 2022 r. mężczyzna początkowo usłyszał zarzut narażenia bliskich na utratę życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Później jednak zmieniono kwalifikację czynu i Julian G. będzie przed sądem odpowiadał za usiłowanie zabójstwa.

– Dodatkowo przedstawiono mu zarzut spowodowana eksplozji materiałów łatwopalnych – zaznacza prok. Sienicki.

Julianowi G. grozi dożywocie, ale jest prawdopodobne, że ze względu na chorobę alkoholową mężczyzny sąd nie zastosuje tak wysokiej kary.

– Ze względu na wieloletnie spożywanie alkoholu biegli psychiatrzy stwierdzili, że miał ograniczoną poczytalność w stopniu znacznym. Wobec tego sąd może wobec niego zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary – podkreśla rzecznik tarnowskiej prokuratury.

Więcej o całym zdarzeniu pisaliśmy w artykułach:

Wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Maszkienicach / 14 listopada 2021 r. <==

Sprawca wybuchu w domu w Maszkienicach z zarzutami <==

OFERTA REKLAMOWA

foto: OSP Maszkienice

IB / rdn.pl / Gazeta Krakowska

Podobne artykuły

Back to top button