ADV
Region

Być kobietą, portrety kobiet ziemi bocheńskiej w wirze dziejów i życia…

Przed starostwem stanęła wystawa prezentująca zdjęcia kobiet powiatu bocheńskiego z różnych okresów dziejów Polski, obrazująca zmiany roli kobiety we współczesnym świecie.Trudno byłoby o lepszy termin dla pokazania tej ekspozycji, która nosi tytuł „Być kobietą…Portrety kobiet ziemi bocheńskiej w wirze życia i dziejów” i naturalnie łączy się z nadchodzącym dniem kobiet.

Wizerunek kobiety i jego ewolucja w okresie od początku XX stulecia do czasów współczesnych to ponad stuletnia historia kształtowania się wzorca kobiecości, ról pełnionych przez kobiety, ich miejsca w społeczeństwie. Przecież obecnie kobieta jest już kimś zupełnie innym niż sto lat wcześniej: ma inne zajęcia, ambicje, inny status społeczny.

Na wystawie przedstawione są wybrane życiorysy kobiet, zamieszkujących region bocheński na przełomie XIX i XX wieku oraz w pierwszych dekadach wieku XX. Pokazane są dzieje począwszy od tradycyjnych ról gospodyń domowych po zaangażowane działaczki organizacji, oświatowych i kulturalnych, a także kobiety nauki i kultury. Poznamy arystokratki, lekarki, artystki, damy prowadzących salony, aktorki i uczone. Wątkiem przewijającym się przez całą ekspozycję jest emancypacja kobiet. Kobiety pokazane są w domu, pracy, harcerstwie. Zwiedzający poznają bliżej sanitariuszki, urzędniczki, introligatorki czy modniarki.

Wystawa, merytorycznie opracowana została przez bocheński oddział Archiwum Narodowego w Krakowie na podstawie licznej dokumentacji, głównie ikonograficznej. Fotografie pochodzą z różnych źródeł – od Narodowego Archiwum Cyfrowego, poprzez zbiory własne Archiwum aż do licznych archiwów rodzinnych. W dotarciu do nich dużą rolę odegrali członkowie Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

sp

Podobne artykuły

Back to top button