ADV
WiadomościWideo
Trending

Historia zagłady Romów z Borzecina i Szczurowej na kanale History Hiking

Na kanale History Hiking od kilku tygodni dostępny jest kolejny materiał video związany z historią Powiatu Brzeskiego – tym razem dotyczy historii zagłady Romów z Borzecina i Szczurowej.

Prowadzący opisali dwie historie związane z hitlerowskimi mordami na ludności romskiej. W lipcową sobotę 1942 r. żandarmi zatrzymali w okolicy Wał Rudy grupę 30 Cyganów: trzech mężczyzn, pięć kobiet i resztę – dzieci. Na wozach, powożonych przez miejscowych chłopów, Niemcy wieźli ich nad rzeczkę Kisielinę między Wolą Radłowską a Wał Rudą. Miejscowi ludzie błagali Niemców i policjantów polskich, aby nie zabijali Cyganów w pobliżu wsi. Niemcy wywieźli więc ofiary drogą w kierunku Borzęcina. Egzekucji dokonano w lesie. Prawdopodobnie udało się uciec jednemu mężczyźnie. Pomordowani należeli do rodzin Majewskich, Kwiatkowskich, Chmielewskich i Cioroniów. Nazwiska wskazują, że byli to Cyganie ze szczepu Polska Roma oraz miejscowi, osiadli (Cioronie). Ofiary masakry zostały ekshumowane w 1959 r. i złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym.

3 lipca 1943 r. w Szczurowej pojawili się żandarmi niemieccy oraz policjanci granatowi. Razem z nimi przybył żandarm niemiecki Engelbert Guzdek, który był głównym sprawcą tragicznych wydarzeń. Niemal cała społeczność mieszkających w Szczurowej Romów została wymordowana. Policja niemiecka rozstrzelała na miejscowym cmentarzu 93 Romów. Autorzy przywołali też wstrząsającą relację pani Krystyny Gil ze Szczurowej, która cudem uratowała się z masakry Cyganów dokonanej przez Niemców.

Materiał obejrzało już ponad 42 tysiące widzów. W 20-minutowym materiale poznajemy wiele straszliwych faktów dotyczących zagłady Romów z Borzecina i Szczurowej.

Więcej o mordach na Romach ze Szczurowej i Borzęcina można znaleźć w artykułąch: 

80 rocznica masakry Romów w Szczurowej <==

Ostatni żyjący świadkowie zbrodni <==

Maciej Regewicz opowiadający o zagładzie Romów dołączył do redakcji i został nowym prowadzącym “History Hiking” – popularnego kanału YouTube o tematyce historyczno-eksploracyjnej we wrześniu 2022 r.

W maju 2020 roku Łukasz Kazkek wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał zdobył do tej pory 387 tys. subskrybentów, osiągając oglądalność na poziomie ponad 70 milionów wyświetleń. Za stworzenie projektu, Kudła i Kazek zostali nagrodzeni m.in. Złotym BohaterONem Publiczności.

Mateusz Kudła jest znany w Brzesku. W 2019 roku zrealizował m.in. film dokumentalny na podstawie wspomnień Dova Landau, byłego żydowskiego mieszkańca Brzeska byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald.

Historia regionu na kanale History Hiking

Do tej pory na kanale History Hiking pojawiły się następujące materiały na temat historii naszego regionu:

Tajemniczy schron pod płytą brzeskiego rynku – opowieść o relikcie Zimnej Wojny na kanale History Hiking <==

Czchów. Tajemnica starej kasety i… poszukiwania skarbu na kanale History Hiking <==

Świadectwo rabacji – o rzezi galicyjskiej na kanale History Hiking <==

Brzesko i historia brzeskich Żydów na kanale History Hiking <==

foto & video History Hiking
IB / IPN / History Hiking / coldwar.pl

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button