ADV
Wiadomości
Trending

Tajemniczy schron pod płytą brzeskiego rynku – opowieść o relikcie Zimnej Wojny na kanale History Hiking

Przed kilkoma dniami, na kanale History Hiking pojawił się kolejny materiał video związany z historią Powiatu Brzeskiego – tym razem dotyczy tajemniczego schronu zlokalizowanego pod płytą rynku w Brzesku.

Rokada to  kryptonim tajnego systemu łączności w okresie Zimnej Wojny istniejącej na terenie PRL. Rokada była główną siecią kablowa łącząca wszystkie najważniejsze punkty na mapie Polski. To za pośrednictwem tej sieci możliwa była komunikacja kablowa choćby z Moskwą i Berlinem. Łączyła także jednostki wojskowe, sztaby i inne strategiczne obiekty.

Stacje systemu Rokada II, były częścią kabla MKKM-1. System MKKM-1 (międzynarodowy kabel telekomunikacyjny) został wybudowany w latach 1961-64. Był pierwszym stabilnym, szerokopasmowym łączem komunikacyjnym między Grupą Wojsk Radzieckich w Niemczech (GSSD) a Moskwą. Nazwa odnosi się do przepustowości, która wynosiła od 300 Hz do 8,5 MHz, czyli za pomocą kabla można było transmitować 1920 rozmów telefonicznych jednocześnie lub jeden kanał telewizyjny plus 300 rozmów.

Brzeska kapsuła to tzw. NSW – Nieobsługiwana Stacje Wzmacniakowa (dziś powiedzieliśmy „bezobsługowa”), które umiejscowione były co około 6 km. Obiekt to długa na 6 metrów „cysterna”, wysoka na 2,5 metra. Wewnątrz znajdowały się stojaki z urządzeniami, służącymi do wzmacniania sygnału.

Od otwarcia kapsuły zlokalizowanej pod brzeskim rynkiem mija ponad 10 lat. „Odkryta” została w 2011 r. podczas remontu nawierzchni rynku. Przez lata była ukryta pod charakterystyczną drewnianą beczką na szczycie której umieszczone były koziołki. Niestety jak wynika z filmu do pomieszczenia dostaje się woda, która jak widać na niektórych ujęciach niszczy wyposażenie obiektu (obiekt jest w dużo gorszym stanie niż np. na nagraniu z 2011 r.). Szkoda że nikt nie wpadł na to by zamontować nawet niewielką pompę pływakową (wartą około 200 zł), która usuwałaby napływającą wodę.

Materiał obejrzało już ponad 62 tysiące widzów. W 17-minutowym materiale poznajemy wiele faktów dotyczących historii reliktu Zimnej Wojny ukrytego na rynku w Brzesku.

Maciej Regewicz opowiadający o dołączył do redakcji i został nowym prowadzącym “History Hiking” – popularnego kanału YouTube o tematyce historyczno-eksploracyjnej. Regewicz prowadzi odcinki na zmianę z dotychczasowym prowadzącym Łukaszem Kazkiem.

W maju 2020 roku Łukasz Kazkek wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał zdobył do tej pory 334 tys. subskrybentów, osiągając oglądalność na poziomie ponad 51 milionów wyświetleń. Za stworzenie projektu, Kudła i Kazek zostali nagrodzeni m.in. Złotym BohaterONem Publiczności.

Mateusz Kudła jest znany w Brzesku. W 2019 roku zrealizował film dokumentalny na podstawie wspomnień Dova Landau, byłego żydowskiego mieszkańca Brzeska byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. Premiera obrazu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia odbyła się w 77. rocznicę likwidacji brzeskiego getta.

Historia regionu na kanale History Hiking

Do tej pory na kanale History Hiking pojawiły się następujące materiały na temat historii naszego regionu:

Czchów. Tajemnica starej kasety i… poszukiwania skarbu na kanale History Hiking <==

Świadectwo rabacji – o rzezi galicyjskiej na kanale History Hiking <==

Brzesko i historia brzeskich Żydów na kanale History Hiking <==

foto & video History Hiking
IB / IPN / History Hiking / coldwar.pl

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button