ADV
Region

Zapomnieli o bagażach. Interwencje minersko – pirotechniczne na krakowskim lotnisku

W okresie świąteczno – noworocznym funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie – Balicach aż sześciokrotnie podejmowali interwencje związane z minersko-pirotechnicznym rozpoznaniem pozostawionych bez opieki bagaży. Łącznie w działania zaangażowanych było 32 funkcjonariuszy oraz psy służbowe do wykrywania materiałów wybuchowych i broni.

Wieczorem 23 grudnia 2019 r. przed punktami kontroli bezpieczeństwa roztargniony pasażer pozostawił bez opieki walizkę podręczną. W środku znajdowały się ubrania, tablet i rzeczy osobiste. Właściciela nie ujawniono.

W wigilię na przystanku PKP w Krakowie-Balicach pozostawiono mały plecak z rzeczami osobistymi i odzieżą. Po godzinie po bagaż zgłosił się obywatel Włoch, który ukarany został mandatem karnym.

29 grudnia, na przystanku autobusowym przed Międzynarodowym Portem Lotniczym nieustalona osoba pozostawiła bez opieki szarą walizkę. W bagażu znajdowały się rzeczy osobiste oraz laptop.

30 grudnia funkcjonariusze podejmowali działania związane z pozostawionymi bez opieki … torbami z zakupami. Właścicielem pozostawionego bagażu okazał się obywatel Niemiec, który został ukarany mandatem gotówkowym w wysokości 500 złotych.

Natomiast Nowy Rok rozpoczął się dla funkcjonariuszy Zespołu Interwencji Specjalnych dwoma interwencjami. W południe na przystanku autobusowym przed terminalem ujawniono walizkę. Tuż po rozpoczęciu działań do funkcjonariuszy zgłosił się jej właściciel – obywatel Hiszpanii –  którego ukarano mandatem karnym gotówkowym. Z kolei wieczorem, przed punktami kontroli bezpieczeństwa zauważono pozostawioną torbę podróżną, której posiadacza nie udało się ustalić.

Na szczęście podczas wszystkich interwencji pozostawione przedmioty uznano za bezpieczne – nie stwierdzono obecności żadnych materiałów i urządzeń wybuchowych, mogących zagrozić życiu lub zdrowiu. Każdorazowo, w wyniku prowadzonych działań poszerzano strefę bezpieczną i wykorzystywano specjalistyczne urządzenia. Pozostawione bagaże i podejmowane w związku z tym przez funkcjonariuszy Placówki SG w Krakowie – Balicach działania minersko-pirotechniczne nie spowodowały utrudnień w funkcjonowaniu przejścia granicznego oraz lotniska.

Po raz kolejny przypominamy, że każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Wiąże się to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. Podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet na chwilę. Bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, mogą to być opóźnienia w komunikacji lotniczej, czy też sankcje w postaci mandatu karnego. 

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Back to top button