ADV
Region

Nowa specjalność dla przyszłych chemików

To doskonała wiadomość dla osób, które planują związać swoją przyszłość z chemią. Bliskość Grupy Azoty – jednej z największych w Europie firm tej branży sprawia, że Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie od lat ma bardzo bogatą ofertę specjalności w ramach kierunku Chemia. Teraz przybędzie kolejna, już piąta, pod nazwą – kontrola jakości w chemii.

Decyzja o otwarciu nowej specjalności zapadła po dogłębnej analizie rynku pracy oraz rozmowach z pracodawcami.

– Wskazywali oni wielokrotnie na rosnącą rolę kontroli jakości w wielu gałęziach przemysłu. Wszelkie produkty oparte na substancjach chemicznych, czy materiałach (od leków po polimery) wymagają kontroli jakości parametrów fizykochemicznych, stąd decyzja o zwiększeniu nacisku na tego typu zagadnienia w naszym programie studiów – tłumaczy dr Krzysztof Kleszcz, kierownik Katedry Chemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie.

Nowa specjalność to wyjątkowa oferta dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą analityką. Dr Kleszcz przekonuje, że jej absolwenci mogą pracować w różnych branżach.

– Mam na myśli naprawdę liczne gałęzie przemysłu – od spożywczego po farmaceutyczny; szeroko pojęty przemysł chemiczny, jak również laboratoria analityczne badające wszystko – od wody pitnej po ścieki przemysłowe – wyjaśnia.

Uruchomienie nowej specjalności oznacza, że obecnie w ofercie PWSZ jest aż pięć specjalności chemicznych: Chemia medyczna, Chemia stosowana, Chemia żywności, Kontrola jakości w chemii i Ratownictwo chemiczne.

PWSZ

Podobne artykuły

Back to top button