Region

Podsumowanie roku 2019 w tarnowskim Muzeum

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Galerii „Piwnica pod Trójką”, dyrektor Muzeum Okręgowego Andrzej Szpunar podsumował działalność Instytucji.

Działalność inwestycyjna Muzeum Okręgowego w Tarnowie wyglądała nie mniej imponująco, niż w roku 2018. Muzeum kontynuowało przebudowę kamienic przy Rynku 20-21. Wartość projektu to 9 250 663, 39 zł. W kwietniu br. planujemy otwarcie Oddziału Muzeum, w którym na trzech kondygnacjach przedstawimy historię Tarnowa i regionu tarnowskiego.

Muzeum zakończyło termomodernizację Muzeum Etnograficznego. Wartość tego projektu, w ramach którego wymieniono okna, przebudowano instalację gazową oraz docieplono ściany zewnętrzne to 2 092 749,70 zł. Remont wykonano od sierpnia do listopada 2019 r.

Kontynuowane są prace przy budowie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci (dotychczas Izba Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej) przy ul. Mościckiego 29. Na projekt zarezerwowano 3 421 310,00 zł.

Statystyki frekwencyjne kolejny rok z rzędu prezentują się bardzo dobrze. W 2019 roku otworzyliśmy po remoncie Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu. Ten, remontowany w ramach projektu „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”, obiekt zanotował frekwencję na poziomie 27 713 osób. Największą imprezą zorganizowaną przez Muzeum był w ubiegłym roku Międzynarodowy Turniej Rycerski w Dębnie, który zgromadził 8000 widzów.

Muzeum zorganizowało lub współorganizowało wydarzenia, które na stałe wpisały się w krajobraz kulturowy subregionu tarnowskiego, a ich realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, m.in.
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Mowa tu m.in. o 56. edycji konkursu „Malowana Chata”, który ponownie zgromadził ok. 1500 widzów i uczestników.

Ze środków pozyskanych z zewnątrz udało się także zakupić „Szkic do Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Zadanie realizowane zostało w ramach programu MKiDN „Kolekcje Muzealne”. Dzięki funduszom pozyskanym
z Narodowego Banku Polskiego Dział Historii przygotował wystawę czasową „Przerwana historia polski system monetarny na przestrzeni dziejów”.

(bch)

Tagi
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast
Close